Teras Bahçe Tasarım Fikirleri

Teras bahçeciliği, alan kısıtlamaları nedeniyle metropol şehirlerde popüler olan bir trenddir. Teras bahçe, insanların yeşilliklerin tadını çıkarmasına ve sebze, ve meyveleri beslemesine yardımcı olabilir. Herhangi bir endüstriyel, ticari veya konut binasının çatısında bir teras bahçesi geliştirilebilir.

Teras Bahçeciliğinin Faydaları

Bahçıvanlık, rahatlamanın, zihinsel yorgunluğun ve kaygının üstesinden gelmenin eğlenceli bir yoludur. Bir teras bahçesi inşa etmek, kişinin karbon ayak izini azaltarak ve mega şehirlerde yeşilliği iyileştirerek çevreye yardımcı olur. Teras bahçe tasarımı, sadece alanın stil ve düzenini içermez. Diğer çeşitli yönlerin de dikkate alınması gerekir. İşte, göz önünde bulundurabileceğiniz bazı teras bahçe fikirleri.

Teras Bahçe Döşemesi

Teras bahçe çatı katının eğimi uygun drenaj çıkışlarına doğru olmalıdır. Zeminlere döşenen karoların türü, özellikle muson mevsiminde alanı temiz ve kaymaz tutmada önemli bir rol oynar. Yüksek binalarda, denizin yanında, ev teras bahçesini kuvvetli rüzgarlardan, özellikle küçük bitkilerden korumak için rüzgar kırıcılara ihtiyaç duyulabilir. Bahçe malzemelerini/araçlarını güvenli ve emniyetli tutmak için küçük, gölgeli ve korunan bir alan kullanılabilir.

Teras Bahçesi İçin

Dramatik bir etki için cesur veya samimi bir ortam için incelikli gidebilirsiniz. Duvarların her tarafında düşük voltajlı, enerji açısından verimli ve uzun ömürlü LED seçin. Bahçe alanında bir etki yaratmak için geçit aydınlatması, duvar lambaları, asılı ışıklar veya parlayan kayalardan ilginç ışıklar kullanın. Bahçe alanını aydınlatmak için geniş spot ışıkları veya zemin lambaları kullanın. Güneş enerjili ışıklar bugün başka bir harika seçenek.

Teras Bahçe

Teras Bahçe Su ve Drenaj Sistemleri

Herhangi bir sızıntıyı önlemek için teras yüzeyinin su geçirmez hale getirilmesi tavsiye edilir. Uygun bir drenaj sistemi bir ön koşuldur. Su düzgün bir şekilde tahliye edilmezse, durgunlaşacak ve binaya zarar verecektir. Uygun eğim olduğundan emin olun. Rüzgarlı ve şiddetli yağış alan bölgelerde kurumuş yapraklar giderleri tıkayabilir. Bu nedenle, uygun bakım şarttır. Teras bahçe bitkilerinin verimli sulanması için terasın tüm alanlarına ulaşabilecek şekilde bir sulama tesisi planlanmalıdır.

Teras Bahçe Tasarımı ve Düzeni

Mevcut alana göre bir yerleşim planı seçin ve ardından teras bahçesi için bitki türlerini seçin. Bazı bitkiler daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Tesisin gereksinimlerini anlamaya çalışın ve ardından yerleşimi sonlandırın. Alana ve güneş ışığının mevcudiyetine bağlı olarak, üst çatı bahçesinde meyve, sebze, ot ve çiçek yetiştirilebilir. Her zaman farklı bitki türlerini tercih edin. Teras bahçe kurulumunu bitkiler için uygun alana, bitki ve saksıların rengine, döşeme tipine, mobilyaya, gölgelik, çim çimenlik, meditasyon köşesi, ışıklar ve diğer dekor unsurlarına göre planlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Teras Bahçe Tasarım Fikirleri için yorumda bulun

    Teras Bahçe Tasarım Fikirleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Teras Bahçe Tasarım Fikirleri için ilk yorumu yapabilirsin.