Verimli Çalışma Ortamı Oluşturma

Çalışırken gerçekten verim alabilmek için verimli çalışma ortamı oluşturma gerçekten çok önemlidir. Doğru dekorasyonla çalışmanızdan en iyi verimi alabilirsiniz.

Gerek öğrenciler için gerekse çalışan kişiler için çalışma ortamının dekorasyonu kişinin performansını ve duygularını etkileyebiliyor. Verimli çalışma ortamı oluşturma çalışan kişilerden maksimum verimi almada çok önemlidir. Bu konuda çalışma ortamının renkleri, ısısı ve ferah olması da etkilidir. Gerçekten başarılı bir çalışma ortamı başarının en önemli kurallarından birisidir.

Sade Olması Performansı Artırıyor

Ders çalışırken veya ofiste çalışırken çalışılan ortamın sade bir dekorasyona sahip olması kişinin performansını artırıyor. Bunun en büyük sebebi ise; insanlar çalıştıkları sırada dikkatlerini dağıtacak herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyor. Bir çalışma ortamı ne kadar sade ise kişinin performansı o kadar yükseliyor. Örneğin, bir öğrenci ders çalıştığı sırada çalışma odasında çok fazla süs eşyası veya poster varsa dikkati dağılabiliyor.

Işık Çok Önemli

Çalışma ortamının ışığı da kişinin performansı açısından çok önemlidir. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda kişinin uykusu geleceği için performans düşüklüğü olabilir. Bu yüzden aydınlatmada yetersizlik varsa ek aydınlatma araçlarıyla ışık ayarının yapılması gerekir.

Açık Renkler Tercih Edilmeli

Çalışma ortamında koyu renkler performans düşüklüğüne sebep olabilir. Bu renkler kişiyi karamsar bir havaya da sokabilir. Bu yüzden ofis dekorasyonu veya yapıldığı zaman açık renkler tercih edilmelidir. Eğer ofis küçükse özellikle koyu renklerden uzak durulması gerekir. Küçük ofis ve çalışma odalarında koyu kullanmak yetersiz ışığa da sebep olabilir. Eğer illa koyu renkler kullanmak istiyorsanız ek aydınlatma araçlarını kullanmanız gerekir.

Düzeni

Ofisin veya çalışma odasının dekorasyonu kadar çalışma masasının dekorasyonu da önemlidir. Çalışma masasını düzenlerken en fazla ihtiyaç duyduğunuz eşyalar elinizin altında olmalıdır. Bunların dışında çalışma masasının büyük olması da işçilerin performansı açısından önemlidir. Çalışanın bilgisayarını koyduğu alan dışında da notlarını ve eşyalarını koyabileceği alan olması gerekir. Bu şekilde çalışan hem bilgisayardaki işlerini hallederken bir yandan da notlarını daha iyi takip edebilir.

Dosyalar İçin Ayrı Bir Bölüm Olmalı

Özellikle iş yerlerinde bu çok önemlidir. Sürekli ayak altında olan dosyalar dikkati dağıtabilir aynı zamanda kişinin aradığını bulmasında da zorluk çıkarabilir. Bu yüzden şirketler çalışanları için dosyalarını koymaları adına bir bölüm yaptırmaları gerekir. Çalışanlar bu raflara dosyalarını kendi düzenlerine göre dizerek daha kolay bulabilirler.

Bir Cevap Yazın

  1. Verimli Çalışma Ortamı Oluşturma için yorumda bulun

    Verimli Çalışma Ortamı Oluşturma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Verimli Çalışma Ortamı Oluşturma için ilk yorumu yapabilirsin.