Yazın Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Yazın sadece günler değil gecelerin de uzanması bahçelerin önemini daha da artırıyor. Yazın güzel bir bahçe keyfi için sağlam bir bahçe aydınlatmasına gerek var. İşte bahçe aydınlatmasında dikkat edilmesi gerekenler.

Bahçe aydınlatmasında dikkat edilecek ilk şey neyi hangi amaçla aydınlattığınız. Yürüyüş yolları, dinlenme ve yemek köşeleri bu aydınlatılacak mekânlardan. Dış mekân aydınlatması iç mekân aydınlatmasına oranla daha bir loşluk ister. Aydınlatma yapmadan önce bahçede yapılacak kısa bir tur iyi bir ön izleme olur. Hangi köşeler karanlıkta kalıyor, bitkilerin durumu gibi detaylar hakkında sağlıklı bilgi edinmek aydınlatma için gereklidir. Bahçe aydınlatması üç genel ilke üzerinde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki genel aydınlatma. Bu tüm bahçeye yayılan ışıktır. Detay ışığı aydınlatmanın ikinci unsurudur. Dekoratif ışık bu kapsamda ele alınır. Atmosfer ışığı ise spot ve ışıldak gibi belli bir alanı aydınlatır. Gözü yormamak için indirek bir aydınlatma doğru bir aydınlatmadır.

YÜKSEK VOLTAJLI AYDINLATMALAR MALİYETLİDİR.

Dış mekân aydınlatmasında seçilen malzemenin sıcak ve soğuğa dayanıklı olmasına dikkat etmek lazım. Gene alınan malzemenin paslanmaması ya da boyasının dökülmemesi gerekir. Dış mekân aydınlatmasında en çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve bakır renkleridir. Bahçe aydınlatmasında fazla ışık gözü yorduğu gibi maliyeti de artırır. Loş ışıklandırma ise daha hoş bir atmosfer oluşturur. Son dönemde sıkça kullanılmaya başlayan güneş enerjili aydınlatma sistemleri doğa dostu olduğu kadar tasarrufta sağlar. Yüksek voltajlı aydınlatmalar çok fazla ışık yayar. Dekoratif aydınlatma için düşük voltajlı aydınlatmalar tercih edilmelidir. Fotoselli, zaman ayarlı aydınlatmalar ışığı sadece gerektiğinde kullandığından tasarruf imkânı verir. Bu yıl aplikler oldukça revaçta. Özellikle barbekü kullanıyorsanız yanlarını bunlarla dekore edebilirsiniz. Farklı tipte fenerler kullanarak bahçede değişik alanlar yaratmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

  1. Yazın Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? için yorumda bulun

    Yazın Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yazın Bahçe Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.