Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Fikirleri

Çocukların ev ödevlerini yaptığı, oyuncaklarıyla oynadığı ve eğlenceli vakit geçirdiği çocuk odalarını tasarlarken ışığın oda içinde nasıl dağıldığını da titizlikle hesaplamanız gerekir. Genelde hareketli ve yerinde durmayan bir yapıya sahip olan çocukların odalarında ayaklı lambalar pek tercih edilmez. Kolayca yere devrilebilen bu lambalar çocuğunuzun yaralanmasına da sebebiyet verebileceğinden daha çok canlı renkli avize ve tepe lambaları kullanılır.

Lambalardan bahsetmişken, oda içindeki ışığın çok şiddetli olmaması ve odanın tamamına yayılmasını sağlamaya çalışmalısınız. Şayet odada bebek kalıyorsa, rahatsız olmaması için şiddetli ışık kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir. Üstelik bu, bebeğin sağlığı için de tehdit oluşturabilir.

Göz kamaştıran ve zamanla göz yorgunluğuna sebep olabilen ampülleri kullanmanız da uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Etrafında hiçbir koruyucu ve ışığı yumuşatıcı nesne bulunmayan ampüllerden sızan ışık, bebek ve çocukların göz sağlığına zarar verebilir.

Peki, yapılması gereken nedir?

Çocuk odalarında plastik veya buzlu camdan yapılan aydınlatma çözümlerini kullanmak en ideal yöntem olacaktır. Bu modeller hemen her züccaciye mağazasında bulunabileceği gibi, fiyat olarak da kesinlikle el yakıcı değildir. Çocuk odalarına estetik bir görüntü katan bu lambalarda sevimli çizgi film karakterleri, minik hayvan figürleri ve çocuğunuzun sevdiği renkleri kullanabilmeniz de mümkündür.

Bebeğinizin veya çocuğunuzun ihtiyacına yönelik kaliteli mobilyaların yanı sıra verimli bir şekilde ışıklandırma yapmak, miniklerin içinde vakit geçirmekten zevk alacağı güzel bir yaşam alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Fikirleri için yorumda bulun

    Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Fikirleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuk Odaları İçin Aydınlatma Fikirleri için ilk yorumu yapabilirsin.