Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

Çocuklar bu dünyada ebeveynlerinin en değerli varlıkları. Bu yüzden hem onların istediği hem de kendilerinin istediği gibi bir oda dekore etmek oldukça zor. Orta yolu bulmanın en iyi yolu odayı çocukla birlikte dekore etmektir.

Çocuğun gelişimine de süper bir katkı sağlayacak olan bu aktivite onun beynine kazınacak harika bir anı olarak kalacaktır. Öncelikle çocuk odası dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, onların hayal dünyasına gem vuracak fikirlerden uzak durmaktır. Bir çocuk hayal dünyasında nasıl bir oda yaptıysa anne ve babaların ona yakın bir dekor bulması gerekiyor. Unutmayınız ki sizin çocuğunuz bile olsa karşınızdaki de bir birey ve kendi tercihleri var.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Eğitici Faktörler

Çocuk odasında eğitici faktörler o çocuğun hayal dünyası ve öğrenme isteğine göre farklı şekillere sokulabilir. Örneğin yapboz şeklinde küçük sehpalar, hayvan şeklinde minderler, akvaryumu andıran duvar boyası, kaydıraklı ranza ve bunlara benzer daha birçok öğe çocuk için eğitici faktör olabilir.

Ama çocuk yeni doğacaksa ya da henüz okul çağına gelmemiş ise bu çocuk için yapılacak en iyi şey öncelikle oda içerisinde gereğinden fazla eşya bulundurmamaktır. Daha sonrasında duvar boyası olarak alerjeni etkileri oldukça az olan sentetik olmayan boyalardan seçilmesi. Ayrıca duvar rengi huzur ve sakinlik verici bir renk seçilmeli. Örneğin bebek pembesi ya da mavisi, lila tonları gibi.

çocuk odası dekorasyonu 2Çocuk Odası Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi

Çocuk odası dekorasyonunda aksesuar seçimi çok önemlidir. Seçilen aksesuarların kırılmayacak, batmayacak, çocuğun yutamayacağı ya da eline alıp oynayamayacağı cinsten aksesuarlar seçilmelidir. Ya da böyle aksesuarlar tercih ediliyorsa çocuğun uzanamayacağı raflarda teşhir edilmelidir.

Çocuk odalarına en çok yakışan aksesuar fotoğraflardır. Ayrıca çocuk odası halısının anti alerjik bir halı olması gerekir. Lisanslı olmayan birçok çocuk odası halısı üzerinde değişik eğitici aktiviteler bulunmaktadır. Örneğin rakamlar, sek sek oyunu, değişik hayvan figürleri veya eşleştirme resimleri gibi. Biraz araştırılırsa İngilizce sayılı olanları bile bulmak mümkün.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Yatak Seçimi

Çocuk odası dekorasyonunda yatak seçimi hem ebeveyn hem çocuk için çok önemlidir. Çocuklar genellikle olmak istedikleri mesleğe göre lisanslı bir yatak seçerler. Fakat ebeveynler genellikle bütçeleri sarsmayacak türden bir yatak tercih ederler. Bu durumda yapılacak en iyi şey bütçeye göre hareket etmek ama çocuğun hayal gücünü destekleyecek tarzda bir aksesuarla birlikte yatağı dekore etmek.

Örneğin uçak başlıklı bir yatak, marangozhanede de yaptırılabilir. Çocuk odası dekorasyon malzemeleri içinde yer alan duvar aksesuarları ile de yatak dekorasyonu desteklenebilir.  Hatta yatağını yarış arabası şeklinde isteyen bir çocuk için yatağın dört kenarına çıkma araba lastiklerini yerleştirebilir, küçük LED aydınlatmalarla far yapabilirsiniz. Yatak kenarlarını kendi istediğiniz bir renge boyayarak marangozda arabaların ön kaputunu andıran bir malzeme yaptırabilirsiniz.  Bu çok yaratıcı olur.

 

Çocuk Odası Dolap Dekorasyon Fikirleri

Çocuk odası dolap dekorasyon fikirleri şekil olarak genellikle farklılık arz etmez. Ama istenirse dolap renkleri yatak ve koltukla uyum içinde seçilebilir. Burada önemli olan dolabın çalışma masası ile aynı malzeme ve renkte olmasıdır. Çocuk odası dolap dekorunda dolap kenarlarına yapıştırıcı aksesuarlar yapıştırmayın.

Sonra sıkılıp çıkarmak istediğinizde lekeleri zor çıkıyor. Ama yapıştırmasız çok güzel dolap aksesuarları var eğer isterseniz bunları kendiniz de keçe ve ev malzemeleri ile çocuğunuzla birlikte farklı bir etkinlik düzenleyerek yapabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan küçük bir silikon tabancası.

Bir Cevap Yazın

  1. Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli? için yorumda bulun

    Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.