Her Ailenin Hayalidir Ev Sahibi Olmak

İnsanların en temel gereksinimlerinden biridir barınmak. Aynı yemek yemek, su içmek ve giyinmek kadar temel gereksinimdir. Çağımız değiştikçe temel ihtiyaç olan barınmak için kullanılan evler biçim ve şekil değiştirebilir. Ama bu onlara olan ihtiyacı azaltmaz. İnsanlar bu amaçlarına ulaşmak için yıllarca para biriktirir, yetmez borca girer. Amaç halk dilinde ki tabiri ile başını sokacak bir dam sahibi olmaktır. Hâl böyle olunca sektörde hızla büyüyen bir sektör haline gelmektedir.

Konutta Arz Talep İlişkisi

 

Öyle ki konut sektörü farklı yüzlerce sektöre de hayat vermektedir. Sektörün hızla büyümesinin bir diğer sebebi de artan taleptir. Her şehirde de talep farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Kütahya satılık daire talepleri kuşkusuz İstanbul’daki emsallerinden daha düşük olacaktır. Talep arttıkça arz da artarak devam etmektedir.

 

Konut Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

 

Konut fiyatlarını yükselten en önemli neden kuşkusuz maliyettir. Ancak talebin yükseldiği yerlerde konut sayısı yetersiz kaldığı takdirde ister istemez fiyatlarda da artış görünmektedir. Örneğin insanlar için konutun mevkisi oldukça önemlidir. Özellikle de konutun manzarasının deniz ya da göl görmesi, güneş alıp almaması, konutun önünden dolmuş hatta metro geçip geçmemesi ve şehir merkezine uzak olup olmaması gibi faktörler talebi etkilemekte; talepteki artış ya da azalış da fiyatlar üzerinde muhakkak etki yapmaktadır. İnsanlar farklı şehirlerden ev ararken örneğin Kütahya satılık daire ilanları gibi o şehirdeki ihtiyaçlarını karşılayacak evlere yönelirler.

 

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Konut alımında herkesin tercihi birbirinden farklılık göstermektedir. Konutlarda insanların ihtiyaçlarına ve yaşayacak insan sayısına göre farklı oda sayısında olurlar. Bu nedenle ilanlarda oda sayılarına göre konutların fiyatları değişmektedir. Evlerde ki oda sayısı ve evin büyüklüğü arttıkça fiyatlarda doğru orantılı olarak artacaktır.

 

Eğer bütçe kısıtlı ve küçük bir aile ise örneğin çocuksuz bir çift ya da bekar, 1+1 yani bir oda bir veyahut 2+1 yani iki oda bir salon ev almak daha büyük ev almaktan daha kârlı olacaktır. Ayrıca ev alınmadan önce evin mimari projesinden incelenmesi, belediyeden herhangi bir sıkıntısının olup olmadığı ya da tapuda ilgili taşınmaz üzerinde herhangi bir kısıtlayıcı ya da yasaklayıcı bir şerh ya da beyanın olup olmadığının sorgulanması ilerde yaşanabilecek olumsuz bir durumu engelleyecektir.

 

Ne Zaman Konut Almalı?

 

Bu soruya en uygun yanıt kuşkusuz ödeme gücüyle alakalıdır. Kişinin hesabında konut fiyatının tamamını karşılayacak nakdi olması durumunda konut satışının az olduğu yani talebin düşük olduğu özellikle banka faizlerinin yüksek olduğu dönemde ev alması oldukça kârlı olacaktır. Çünkü konut satışlarının en çok banka faizlerinin yüksek olduğu dönemde yapıldığı düşünüldüğünde yüksek faizli dönemde konuta talep az olacağı için satışta ki ev fiyatlarının düşük olacağı aşikardır.

Bir Cevap Yazın

  1. Her Ailenin Hayalidir Ev Sahibi Olmak için yorumda bulun

    Her Ailenin Hayalidir Ev Sahibi Olmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Her Ailenin Hayalidir Ev Sahibi Olmak için ilk yorumu yapabilirsin.