Kendi Kapalı Sebze Bahçenizi Büyütmek İçin İpuçları

İnsanlar organik ürünlerin faydalarının daha fazla farkına vardıkça, kapalı sebze bahçeciliği büyüyen bir trend haline geldi. Kapalı bir sebze bahçesi, kimyasal içermeyen sebzeler sağlar. Kentsel tarım gayri resmi bir faaliyet olabilir, ancak daha iyi sağlık ve beslenmeye yol açar. Üstelik kendi sebzelerini toplamanın da bir zevki var. Metropol şehirlerde, bir dairenin güneşli bir balkonu veya pencere ızgarası olarak kullanılabilir.

Kapalı Bir Sebze Bahçesinin Ne Kadar Güneş Işığına İhtiyacı Vardır?

Çoğu sebzenin tam güneş ışığına veya kısmi gölgeye ihtiyacı vardır. Kapalı sebze bahçeleri, yeterli güneş ışığı alan veya pencereye kurulabilir. Özellikle bitki ve sebze yetiştirmeyi planlıyorsanız, en az dört ila beş saat güneş ışığı alacağınız bir yer seçin.

Bir Sebze Bahçesi Nasıl Sulanır?

Bitkileri sulama sıklığının yaz aylarında günde bir defadan günde iki defaya çıkarılması gerekebilirken, yağışlı mevsimlerde bitkileri alternatif günlerde sulayabilirsiniz. Bitkileri aşırı sulamayın.

kapalı sebze

Kapalı Sebze Bahçesi İçin İdeal Bitkiler

İlk kez bir bahçe ile uğraşacak kişiler yetiştirilmesi ve bakımı kolay sebzeler ve otlar ile başlamalıdır. Yeni başlayanlar için, hava elverişli olduğu için yerel sebzeler yetiştirmek ve daha sonra egzotik olanları denemek daha iyidir. Nane, limon otu gibi yenilebilir bitkilerle başlayın ve ardından domates, biber, bamya vb. ile devam edin. Biraz deneyim kazandığınızda, diğer sebzeleri yetiştirmeye geçin.

Bamya: En az beş ila altı saat güneş ışığı gerektirir ve hafif nemli toprağa ihtiyaç duyar. Tohumları ektikten yaklaşık iki ay sonra, onları hasat edebilirsiniz.

Limon: Fideler çok yavaş büyür. Tam güneş ışığına ve haftada iki ila üç kez sulamaya ve sıcak havalarda günlük sulamaya ihtiyaç duyar.

Biber: Uygun güneş ışığı ve ılımlı sulama ile büyümesi kolaydır. Orta ila büyük boy kaplar, biber dikmek için uygundur.

Patlıcan: Bu fideler yeni başlayanlar için idealdir. Bitki nemli toprak ve bol güneş ışığı gerektirir.

Ispanak: Balkonda veya pencere kenarında yetiştirmek kolaydır. Geniş, dikdörtgen, altı ila sekiz inç derinliğinde tencere tercih edin. Drenajlı, zengin toprak ister. Sert güneş ışığından kaçının.

Kapalı Sebze Bahçeciliği İçin İpuçları

  • Bitkiler ve saksılar sulanınca ağırlaşacağından, pencere ızgarasına veya rafına çok fazla ağırlık koymayın. Pencere ızgarasının ağırlığı kaldıracak kadar güçlü olduğundan emin olun.
  • Otlar ve yeşillikler saksılarda veya asılı sepetlerde yetişebilir ancak domates, biber ve patlıcanların büyük kaplara ihtiyacı vardır.
  • Sebzeler için köklerini destekleyecek kadar derin kaplar kullanın.
  • Doğal kompost formundaki besinleri ekleyin.
  • Domates veya salatalık gibi asmalarda yetişen sebzeler için dikey destek takın.
  • Bir sulama kabı satın alın.

Bir Cevap Yazın

  1. Kendi Kapalı Sebze Bahçenizi Büyütmek İçin İpuçları için yorumda bulun

    Kendi Kapalı Sebze Bahçenizi Büyütmek İçin İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kendi Kapalı Sebze Bahçenizi Büyütmek İçin İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.