Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç tedavileri, öncesi ve sonrasıyla oldukça uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle saç ektirmek isteyenler, bu süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle de saç ekimi tedavisinden sonraki süreç, titiz bir şekilde yönetilmelidir. Ekilen greftlerin sağlığı açısından bu durum oldukça önemlidir. Eğer saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri merak ediyorsanız, sürece maddeler halinde göz atalım.

 

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Hangi tedavi türü olursa olsun, saç ekimi sonrasında belirli prosedürlere dikkat etmek gerekir. Örneğin saç ekimi tedavisinden sonra gerçekleşen bandaj açılması ve ilk yıkama süreçleri, en hassas dönemler arasındadır. Bu dönemler içerisinde, uzman hekimlerin tavsiyelerine azami dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, saç ekiminden sonra ilk birkaç gün saçları yıkamamak gerekir. Özellikle ilk 2-3 gün içerisinde saç köklerine zarar verecek her türlü aktiviteden uzak durmak önemlidir. Bu durumlar arasında; kafein, sigara ve alkol kullanımının kısıtlanması başta gelmektedir. Ek olarak sizi terletecek her türlü aktiviteyi de ilk birkaç gün boyunca ertelemeniz gerekmektedir. Bu sürece maddeler halinde detaylı olarak göz atalım:

 

 • Saç ekiminden sonra ilk 2-3 gün, bandaj kesinlikle çıkarılmamalıdır.
 • Bandajın hekim gözetiminde çıkarılması gerekmektedir.
 • Çıkarılan bandaj, saç köklerinin terlememesi için tekrar takılmamalıdır.
 • İlk yıkama çok hassas bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • İlk yıkamada saç köklerine zarar vermeyecek şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Yıkama sonrasında kurulamayı ufak dokunuşlarla yapmalı ve saç kurutma makinesi kullanmamalısınız.

 

Bu süreç içerisinde yukarıdaki durumlara dikkat etmek, hassas olan saç köklerinin daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrasında Neler Yasak?

 

Yine bu soruyu da maddeler halinde cevaplayalım:

 

 • Saç ekimi sonrasında, oksijen akışını yavaşlattığı için sigara,
 • Kanı sulandırıcı etkisinden dolayı alkol ve
 • Hassas saç köklerine zarar verdiği için kafein tüketiminden kaçının.

 

Buna ek olarak, cinsel ilişkiden bir süre uzak durmanız gerekebilir. Zira terleme, saç köklerinin iyileşmesi ve güçlenmesi açısından negatif etkiye sahiptir. Ek olarak sizi terletecek sportif aktivitelerden de uzak durmanız gerekmektedir. Bu tavsiyelere, yaklaşık 15 günlük süre boyunca mutlaka uyum sağlayın.

 

Saç Ekimi Sonrasında Ağrı ve Kızarıklık

 

Saç ekimi tedavisi sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, tedavi sonrasında acı ve ağrı hissetmek oldukça doğaldır. İlk üç gün içerisinde ağrı ya da acının seyri yüksek olabilir. Bu süreç yaklaşık olarak 15 gün sürmekte ve sonrasında acı ya da ağrı dinmektedir. Süreç içerisinde reçete edilen ilaçları kullanırsanız süreci daha acısız bir şekilde atlatabilirsiniz. Elbette bu süreç içerisinde dinmeyen ağrı ya da acı söz konusu ise, doktorunuz ile iletişime geçmekte vakit kaybetmeyin.

 

Elbette saç ekimi tedavisi sonrasında, işlem yapılan bölgede kızarıklık söz konusu olacaktır. Bu nedenle kızarıklık ve ağrı, bir süre size eşlik edebilir. Kızarıklığın şiddeti ve görüntüsü, kişiye göre değişiklik gösterebilir. Özellikle beyaz tenli hastalarda kızarıklık daha net belli olmaktadır.

 

Saç Ekimi Sonrasında Şampuan Kullanımı

 

Doktorunuzun size söylediği süre boyunca saçlarınızı yıkamayın. Bu süre genel olarak ilk yıkmadan sonra doktorunuz tarafından size söylenecektir. Bu süre sonunda, iyi seçilmiş bir şampuanla hafif masaj yaparak yıkama işlemi yapabilirsiniz. Şampuan seçerken, nemlendirici şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Saç ekimi tedavisi sonrasında saç köklerinin aşırı hassas bir durumda olduğunu unutmayın. Bu nedenle saç köklerinin saç derisine tutunmasını sağlayan, cildinize herhangi bir zarar vermeyecek kaliteli şampuanlar tercih edebilirsiniz.

 

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

 

Şok dökülme; saç, bıyık ve sakal ekimi tedavilerinde görülen bir durumdur. Şok dökülme süreci, tedaviden birkaç hafta sonra meydana gelmektedir ve net bir başlangıç süresi yoktur. Nedeni ise, saç köklerinin uyarılması sonucu kendini koruma altına almasıdır. Bu nedenle şok dökülmenin normal bir durum olduğunu unutmamak gerekir. Genel olarak 2 hafta içerisinde şok dökülme süreci sona erecektir.

 

Şok dökülme sırasında hastaların stres yapmaması gerekmektedir. Bu süreç doğal olduğu gibi, şiddeti de hastalara göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda saçların büyük bir kısmı dökülebilir. Hatta nadir bir durum da olsa, bazı hastalarda şok dökülme meydana gelmeyebilir. Her ne olursa olsun, bu süreci normal karşılamak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

 1. Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

  Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.