Oturma Odası Döşenirken Yapılan Hatalar

Oturma odası, evimizin en önemli bölümlerinden birisidir. Oturma odasını döşemek bu yüzden her ne kadar eğlenceli gibi görünüyor olsa da bazı temel kurallara dikkat etmediğiniz takdirde ok büyük hatalar yapabilirsiniz. Aslında bu temel kurallar genellikle yanlış mobilyaları seçmek ve orantısız bir şekilde yerleştirmek gibi basit hatalardır. Yapacağınız bu hatalar ise evinizin kötü görünmesine sebep olabilir. Bizde yazımızda bu hataları yapmamanız için döşenirken yapılan hatalar hakkında bilgi vereceğiz.

Hemen Giriş Kapısının Yanında Bulunan Kanepeler

Günümüzde daireler her geçen gün küçülüyor. Bu yüzden genellikle hol kullanılmıyor ve giriş kapıları direk oturma odalarına açılabiliyor. Ek olarak geniş hole sahip olan evler de var. Böyle bir hole sahip olan kişiler genellikle bir veya koyarak holünü değerlendirmek istiyor. Fakat her nasıl olursa olsun bir kapının etrafı açık olması gerekiyor. Kapının etrafına koltuk veya kanepe koymak kapıdan birisi girdiği zaman dikkat dağıtıcı olabilir. Aynı zamanda görsellik açısından da şık durmayacaktır.

Televizyon Modeliniz

Teknolojinin gelişmesi televizyonlarında değişmesine sebep oldu. Günümüzde insanlar son model dediğimiz plazma televizyonları tercih ediyorlar. Fakat eski televizyonundan kesinlikle vazgeçmeyen kişilerin sayısı da azımsanmayacak ölçüdedir. Eğer eski bir televizyon kullanıyorsanız bu televizyonu salonunuza yerleştirmeniz pek mantıklı bir tercih olmayacaktır. Çünkü yeni mobilyalar genellikle plazma televizyonlara uygun olarak yapılıyor. Eski model tüplü televizyonlar bu mobilyalarda dekoratif olarak hoş durmuyor.

Çok Fazla Sade Olmak

Oturma odanıza bir karakter kazandıra; halılar, tablolar, heykeller, süs eşyaları ve bitkiler gibi aksesuarlardır. Bu ayrıntıları bir kenara bırakmaya çalışmayın. Aksesuarın kullanılmadığı bir oda sıkıcı bir oda demektir. Yalnız burada önemli olan aşırıya da kaçmamaktır. Çok fazla aksesuar kullanmakta insanların gözünü yorabilir.

Kanepelerin Arkası

Oturma odasında en fazla karşımıza çıkan hatalardan birisi; kanepelerin veya koltukların yerleştirme şeklidir. İlk başta, mevcut alanınızdan olabildiğince verim elde etmek istiyorsanız koltuklarınızı duvara yaslamanız gerekir. Yalnız bütün koltuklarınızı duvara yaslamanız dekoratif olarak şık durmayacaktır. Bu yüzden sadece bazılarını yaslamanızı tavsiye ederiz.

Yemek Odasıyla Kötü Entegrasyon Kurmak

Masa takımı ve oturma grubu birbirinden çok farklı işlevlere sahiptir. Bu yüzden bu mobilyaların entegrasyonlarını da birbirine karışmayacak şekilde yapmanız gerekir. Eğer bir yemek odanız yoksa tam ortaya masa takımını koymanız hem alanı boşa işgal edecek hem de görünümde sorunlara sebep olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Oturma Odası Döşenirken Yapılan Hatalar için yorumda bulun

    Oturma Odası Döşenirken Yapılan Hatalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oturma Odası Döşenirken Yapılan Hatalar için ilk yorumu yapabilirsin.