Renkli Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları

Çocuğunuzun odasını tasarlarken harfiyen uymanız gereken, olmazsa olmaz denilebilecek hiçbir kurala riayet etmenize gerek yoktur. Yalnızca hem öğrenme faaliyetleri, hem de eğlence için kullanılacak olan çocuk odalarının her iki amaca da uygun tasarlanmasına gayret etmeniz yeterli olacaktır.

Özellikle 2017 yılında satışa çıkarılan çocuk odası takımlarına baktığımızda tek düze pembe ve mavi renklerin aksine daha geniş bir renk yelpazesi bizleri karşılıyor. Kızlar için pembe, erkekler için mavi algısını yıkmak isteyen tasarımcılar farklı renkleri deneme noktasında gayet cesur adımlar atıyor.

Çocuğunuzun hobileri, alışkanlıkları, sevdiği renkler ve istediği mobilya tiplerini göz önünde bulundurarak her adımınızda fikir alışverişi yaptığınız takdirde ideal bir çocuk odası elde edebilirsiniz.

Yaş aralığına göre de değişmekle birlikte, bir çocuk odasında bulunması gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Parlak ve canlı renkler
  • Kullanışlı, rahat ve hepsinden de önemlisi güvenli mobilyalar
  • Ders çalışma, çizim yapma ve oyun oynamak için oluşturulmuş alanlar
  • Hem doğal, hem de yapay kaliteli ışıklandırma çözümleri
  • Rahatlıkla havalandırılabilen oda yapısı. Özellikle çocuklar çok hareketli olduğu havalandırmayı göz ardı etmemeniz tavsiye edilir.

Hangi renkler kullanılmalı?

Aslında bu sorunun net ve kesin bir cevabı yok. Çocuğunuzun ve ebeveyn olarak sizlerin üzerinde karar kıldığı herhangi bir renk tercih edilebilir. Ancak 2017 yılı çocuk odası tasarımlarında turkuaz, gri ve kahverengi tonlarının yaygın bir şekilde kullanıldığı da görülüyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Renkli Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları için yorumda bulun

    Renkli Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Renkli Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.