Zemin Dekorasyonunda Alternatif Malzemeler

Zemin kaplama, dekorasyon çalışmasının başlıca öğelerinden birisidir. En az tavan ve duvarlar kadar dikkat edilmeli, özenle seçilmelidir.  Zemin dekorasyonu yaparken, hangi zemin kaplama malzemeleri kullanılır? sorusu aslında epey kafa karıştırıyor. Karıştırmayın yahu :) İstediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz, önemli olan tavan, duvar ve mobilyalarınız ile olan uyumu. Nasıl mı? Alın işte size farklı farklı malzemeler ile  zemin dekorasyon örnekleri :

Seramik Zemin Kaplama
zemin seramik kaplama

İpuçları : 

Farklı desen, renk ve geometrilerle çok fazla alternatif sağlar. Simetrik değil de random yerleşimi tercih etmeniz, miminum fire ile daha ekonomik bir kaplama imkanı sağlar. Bu şekilde toplam fireyi %15-20 lerden %5 lere düşürebilirsiniz .

Vinil Zemin Kaplama

vinil zemin kaplama

İpuçları

Yapıştırıcı konusunda asla ucuza kaçmayın, maddi manevi ciddi sıkıntılar yaratır. Başınız ağrır. Bir kerede tam olsun temiz olsun.

Beton Zemin Kaplama

zemin dekorasyon malzemeleri

İpuçları : 

Betonun kullanılmadığı yer mi var, zeminde de oldukça şık duruyor, uygulaması kolay, maliyeti düşük.  Güçlü sağlam zemin istiyorsanız neden olmasın.

Taş Zemin Kaplama

taş zemin kaplama

İpuçları : 

Evinize taş sokak havası vermek isteyebilirsiniz. O zaman bu tam size göre, ancak bu işin altından kalkabilecek bir ustaya ihtiyacınız var, her babayiğidin harcı değil çünkü (=

Halı Zemin Kaplama

halı zemin kaplama

İpuçları : 

Uğraşamam pratik olsun diyorsanız, halıdan kolayı yok. Hem de binlerce seçeneği ile.

Bitkisel Lif Seramik Kaplama ( Biz de ilkkez gördük :))bitkisel lif zemin kaplama

İpuçları

Oldukça dekoratif görüntüler elde edebilirsiniz. Ancak baştan uyaralım, deformasyon yüksektir, zamanla eskir. Ayrıca  kendisi yeterince nem çekmektedir, ıslak hacim veya yüksek nemli ortamlarda kullanmayınız. Küf konusu sıkıntı yaratabilir.

Ahşap Zemin Kaplama

ahşap zemin kaplama

İpuçları : 

Dekoratif ahşaplar yerine, normal ahşap alıp kendi zevkinize göre boyamaya ne dersiniz? Hem daha ucuz, hem zevkinize göre :) Bu arada, ıslak hacimlerde kullanmak gibi hata yapmayın.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kerem dedi ki:

    Çok güzel içerik hazırlamışsınız. Teşekkürler.