Çocuğunuzun Güvenliği İçin Odası Nasıl Döşenmeli?

Her şeyin en iyisine layık olan çocuklarınızın odalarını tasarlarken onların görüş ve önerilerini dikkate alıyorsanız, bunun kesinlikle doğru bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Ancak odayı tasarlarken her şeyi çocukların arzu ve isteklerine göre şekillendirmek pek de akıllıca bir karar olmayacaktır. Çünkü çocuklar henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için oda tasarımını mantıksal perspektiften değerlendiremeyeceklerdir.

Odalarını kendilerini dış dünyadan koruyan bir kale gibi değerlendiren çocuklar, arkadaşları ve kardeşleriyle birlikte eğlenceli vakit geçirecekleri odalarının kendi göz zevklerine göre tasarlanmasını istemekte haklılar. Ancak bilinçli bir ebeveyn olarak siz de bunu sağlarken çocuğunuzun güvenliğini teminat altına almalısınız. Mobilya ve eşyaları oda içinde konumlandırırken çocuğunuzun yaralanmasını veya herhangi bir şekilde zarar görmesini engelleyecek kararlar almak sizin elinizde.

İşte bunu sağlamak için başvurabileceğiniz bazı önlemler:

  • Yatağın oda içindeki konumunu titizlikle ayarlayın. Güneş ışığını alması için doğrudan pencerenin altında konumlandırmak pek de akıllıca bir karar olmayabilir. Çocuğunuzun kafasının pencereye çarpmasını istemezsiniz. Aynı şekilde bazayı kaloriferin önünü kapatacak şekilde yerleştirmek de yanlış bir karar olacaktır.
  • Tavandan asılan ağır süs eşyalarını tercih etmekten kaçının.
  • Oda içindeki mobilyaları mümkün duvara sabitlemeye çalışın. Böylece devrilmesini engellemiş olursunuz.
  • Çekmecelerin her zaman için kapalı olmasını sağlayın. Çocuklar çekmeceleri gibi kullanmaya bayılırlar, ancak bunun sonu hiç de iyi olmayabilir.
  • Çocuğunuzun parmağıyla kurcalamaması için prizlerine üzerine plastik koruyuculardan yapıştırın.

Bir Cevap Yazın

  1. Çocuğunuzun Güvenliği İçin Odası Nasıl Döşenmeli? için yorumda bulun

    Çocuğunuzun Güvenliği İçin Odası Nasıl Döşenmeli? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuğunuzun Güvenliği İçin Odası Nasıl Döşenmeli? için ilk yorumu yapabilirsin.