Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halılar, ev dekorasyonlarında ve evin genel görüntüsünde en önemli rolü oynayan eşyalardan biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle halı seçimine özen göstermek ve evin ya da odanın dekorasyonuyla uyarlamak, ciddi açıdan büyük bir dikkat gerektirmektedir. Bunların yanı sıra, sürekli ayak basılıyor olmasından ötürü, seçmiş olduğunuz halının kir tutmayan bir halı olması yine önem taşıyan bir diğer unsur olarak bilinmektedir. Peki halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Halı seçimi konusunda elbette ki birçok unsur öne çıkmaktadır. Ancak bu konuda en önemli unsurların başında seçmiş olduğunuz halının hammaddesi, mutlaka anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Sağlık açısından hem size hem de ev halkına büyük bir fayda sağlayacak olan bu unsur, özellikle çocuklarınızın ev içerisinde dış etkenlere karşı daha dirençli olmalarına neden olmaktadır. Bebekle ailelerin ise mutlaka anti bakteriyel halılardan yararlanması gerekmektedir. Anti bakteriyel bir halı seçmemizin ardından, halının rengi dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında yer almaktadır. Halınızın rengi, mobilyalarınızla, perdelerinizle ve evin genel renk ağırlığı ile büyük bir uyum sağlaması gerekmektedir. Aksi halde halınız ev dekorasyonunuz karşısında sırıtacak ve büyük bir görüntü bozukluğuna neden olacaktır.

Halının Boyutu En Çok Göz Ardı Edilen Noktadır

Evine halı seçecek olan birçok kadın, halı seçimi konusunda boyut faktörünü göz ardı ederek, halıyı evlerine getirdiklerinde büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Bu nedenle halı seçerken, seçmiş olduğunuz halının hangi alanı ve ne gibi ölçülerde kaplayacağını iyi bilmek gerekmektedir. Aksi halde ev içerisinde ciddi bir görüntü bozukluğu ve halının boyutundan ötürü katlanıp, pot bir görüntüye neden olması gibi durumlarla karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. Gerekirse bu konuda notlar çıkararak, her odaya ve her alana göre özel halı boyutları ayarlamak, bu doğrultuda ise halı talebinde bulunmak, daha mantıklı olacaktır.

Hangi Odada Nasıl Bir Halı Kullanmalıyım?

Halı seçimi konusunda renklerin büyük bir önem taşıdığını söylemiştik. Bu nedenle odalara göre renk seçimi yapmakta fayda vardır. Genel anlamda canlı renklere sahip olan halıların mutfaklarda kullanıldığı görülürken, mutfaklarda mutlak suretle beyaz renginden uzak durulması gerekmektedir. Buna ek olarak, ev dekorasyonunuza göre salon, ve koridora da, daha sade veya daha canlı renkler tercih edebilirsiniz. Ancak veya çalışma odalarında, sakinleştirici renklerin kullanılması son derece büyük önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.