Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı

Evde zamanımızı en çok geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız salonda konfor çok önemlidir. Bir odadaki konforu etkileyen maddelerin başında da aydınlatma gelir. Bu nedenle, salon aydınlatmanız için size bir kaç ipucu verelim dedik :)

salon aydınlatması nasıl olmalıdır

Salon aydınlatması seçerken, dikkat etmemiz gereken birinci kriter salonumuzun genişliğidir. Salonumuzun genişliği, yüksekliği gibi öğeler ihtiyaç duyulan ışık şiddeti değerini de etkiler. Siz belki alışkanlık edindiğiniz için, odadaki aydınlatma şiddedi eksik veya fazla dahi olsa farketmeyebilirsiniz, ancak doğru şiddeti yakaladığınızda, aslında konforu hissedecek ve doğru ışık şiddetinin önemini anlayacaksınız. Odanız için ideal aydınlatma hesabını aşağıdaki yazımızdan faydalanarak yapabilirsiniz:

https://mobilyadekorasyoncu.net/aydinlatma-hesabi-nasil-yapilir.html

 

Odanın kullanım amacı da, aydınlatma seçimini etkiler. Örneğin salonumuzun belirli bölümlerini yemek, okuma vs. gibi bölgeler olarak belirlediysek, bu kısımlarda ilgili aktiviteye göre armatür seçim ve yerleşimi yapılmalıdır. Yemek köşesi aydınlatması için :

https://mobilyadekorasyoncu.net/yemek-masasi-icin-ufak-ipuclari.html

Okuma köşelerinde ise, ışığın ideal şiddette ve açıda gelmesine dikkat edilmelidir.

 

Salonda farklı tip armatürler kullanarak, dinlenme zamanlarında loş; oturma, misafir ağırlama gibi zamanlarda daha aydınlık ortamlar yaratabilirsiniz.

Tv ünitesinin etrafını çok aydınlatmaktan kaçınmalısınız, aksi takdirde seyir keyfiniz olumsuz yönde etkilenir.

Aydınlatma tercihleri ile, salonunuzu daha geniş, ferah gösterebilirsiniz. Nasıl mı ? Beyaz aydınlatma, odanın 4 bir yanını aydınlatıp, ayaklı aydınlatmalar ile tavana doğru ışık vermek gibi yöntemler salonunuzu daha geniş ve yüksek gösterir.

Salonunuzda özel dekoratif ürünler var ise, bunlara özel aydınlatmalar ile daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Mesut dedi ki:

    bilgilerinizle bizleride aydınlatıyorsunuz teşekkürler sevgiler