Ufak Oturma Odalarınız İçin Muhteşem Dekorasyon Fikirleri

Oturma odalarımız evimizde en fazla kullandığımız odalar arasındadır. Fakat son yapılan evlerde için ayrılan alan gerçekten çok küçük. Durum böyle olunca nasıl dekore edilebileceği de büyük sorun yaratıyor. Bizde sizlere küçük oturma odalarını dekore ederken kullanabileceğiniz bazı ipuçları vereceğiz.

Açık Renkler Tercih Etmeye Çalışın

Eğer oturma odanız küçükse açık renk tercih etmeniz daha ferah durmasını sağlayacaktır. Özellikle oturma odanız almıyorsa beyaz rengini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde aydınlık bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer odanız küçük olmasına rağmen ışık alıyorsa daha koyu renklere yönelebilirsiniz.

L Koltukları Tercih Edebilirsiniz

L koltuklar bulunduğu alanı çevrelemesi ve şık bir görüntü oluşturması sebebiyle küçük oturma odalarında en fazla tercih edilen koltuk tipi konumundadır. Farklı renk ve büyüklüklere sahip olan bu koltuklar size her yüzeyi değerlendirme imkanı verecektir. L şeklinde koltukları kolay temizleyebilmek için alt kısmı biraz yüksek olanları almanızı tavsiye ederiz. Bu sizlere temizlik sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Küçük Ev Aksesuarlarını Kullanabilirsiniz

Bir ev için aksesuar olmazsa olmaz diyenlerdenseniz, eviniz için küçük ev aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Bu evinizin farklı bir havaya bürünmesine de yardım edecektir. Örneği ufak mumluklar, farklı vazoların içerisinde renkli çiçekleri veya aynaları tercih edebilirsiniz. Bu arada ürünlerinizin boyutlarının çok büyük olmamasına önem vermelisiniz. Aksi takdirde hem oturma odanızın alanı küçülecek hem de beğenerek aldığınız aksesuar evinizde istediğiniz gibi durmayabilir.

Uzun ve Dar

Belki de en zor dekore edilen oturma odalarından birisidir. Bu tarz oturma odalarında L koltuk seçmenizi tavsiye etmeyiz. Dekore edeceğiniz zaman koltuk karşına TV ünitesi veya kitaplık gibi ihtiyaçlarınızı yerleştirebilirsiniz. Yani karşılıklı bir dekorasyon benimseyebilirsiniz. Eğer kabalık bir aileyseniz karşılıklı üçlü koltuklar koyabilir bir köşeye ise televizyonunuzu koyabilirsiniz.

Olabildiğince Sade Mobilyalar Seçmeye Çalışın

Küçük oturma odaları çok klasik ve ağır mobilyaları ne yazık ki kaldırmıyor. Bu yüzden mobilya seçimlerinizde olabildiğince sade ve zarif duran mobilyaları tercih etmeniz gerekir. Örneğin, ince bir iskelet sistemine sahip olan ahşap mobilyalar oturma odanıza yakışacaktır.

Dekorasyon İçin Duvarlara Önem Verin

Küçük oturma odalarında zemin kullanımı çok fazla olmadığı için dekorasyonunuzu duvarlarınızda tamamlamanız gerekir. Duvarlarınıza asacağınız aynalar, tablolar ve duvar kağıtları size bu konuda yardımcı olacaktır. Yalnız ayna ve tablo seçimlerinizde çok büyük modeller kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Ufak Oturma Odalarınız İçin Muhteşem Dekorasyon Fikirleri için yorumda bulun

    Ufak Oturma Odalarınız İçin Muhteşem Dekorasyon Fikirleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ufak Oturma Odalarınız İçin Muhteşem Dekorasyon Fikirleri için ilk yorumu yapabilirsin.